Vyhledej
Jaroměřsko > Turistika > ZOO a Safari

Koťata lvů berberských ve dvorském safari po 30 letech

Po třicetileté přestávce se narodila ve dvorském Safari parku koťata lvů berberských, chov je regulovaný

Redakce / 5.07.2019, Dvůr Králové nad Labem
Již 10. května 2019 v podvečerních hodinách přišla ve Dvoře Králové na svět koťata lvů berberských, jejichž matkou se po 106 dnech březosti stala dvouletá samice Khalila. Tento týden se poprvé objevila ve výběhu lvů. Koťata zatím sají pouze mléko od matky, ale ošetřovatelé pozorují 8 týdnů po narození i první náznaky zájmu o maso.

„Khalila je prvorodička, což bývá zejména u šelem vždy trochu riziko. Přesto porod proběhl hladce, koťata vážila okolo dvou a půl kilogramu, což je standardní váha. A novopečená máma se začala o koťata hned zkušeně starat,“ popisuje ošetřovatel Radek Hlávka. „Dnes už mají přes sedm kilo a zatím je do venkovního výběhu pouštíme obden v dopoledních hodinách a postupně je učíme, aby si zvykla na nový režim,“ dodává. 

Otcem lvíčat se stal sedmiletý samec Bart, kterého návštěvníci vídají v safari parku od roku 2014, kdy do Dvora přišel společně s bratrem Napoleonem. Bart je v současné době od samice s mláďaty oddělen. Ošetřovatelé však do budoucna plánují jejich spojení a sestavení rodinné smečky.


„Skupiny lvů bývají ve volné přírodě tvořeny jedním vůdčím samcem a dalšími několika samicemi, které odchovávají koťata. Jakmile mladí samci dospějí, odcházejí ze skupiny a zakládají si vlastní smečky, případně vyženou stávajícího vůdce skupiny. Chovat více samců pohromadě v rodinné skupině v lidské péči je proto komplikované a my musíme chov z tohoto důvodu regulovat,“ vysvětluje vedoucí zoolog Jaroslav Hyjánek důvod, proč musel safari park přistoupit k uspání jednoho ze dvou narozených samců. Khalila se tak nyní stará o dvě koťata, samce a samičku.

Regulace chovu je za stávajících podmínek, kdy se chovu lvů v zoologických zahradách velmi daří, jediným způsobem, jak předcházet jejich přemnožení a problémům s jejich dalším umístěním. Jiným řešením je pak antikoncepce nebo kastrace, jsme však toho názoru, že je pro zvířata mnohem přirozenější a prospěšnější pro jejich další vývoj pářit se a přivádět na svět nová mláďata,“ zakončuje Jaroslav Hyjánek.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park Dvůr Králové


Související články
Ve Dvoře se narodilo již druhé mládě hrabáče kapského
Výzkumák se vrací do zoo. O jeho podpoře rozhodnou krajští zastupitelé
Nosorožci jedou ze Dvora Králové do Rwandy. Cesta začala dnes ráno
Vaše komentáře

Přečteno 1639x