Ještě jsem nechodila ani do školy a už jsem každé lednové sobotní ráno sedala do autobusu s dalšími dětmi na náměstí mého rodného městečka. Můj otec vedl lyžařskou školu a zároveň učil děti lyžovat. Lyžák byl tak pro mě povinný. A to celé dětství. Tyto lyžařské soboty jsou ale jedny z nejkrásnějších vzpomínek z mého dětství. Jsem proto nadšená, že takovýto typ lyžařské školy je i tady ve Dvoře.
Každým rokem se k nám vrací malí lyžaři z minulých sezon. Umožněte tyto nevšední zážitky vašim dětem, i když vy jste takové soboty sami nezažili. Nevadí, že vy nelyžujete, nebo nemáte čas na celotýdenní pobyt na horách. Děti budou na svahu spokojené i bez vaší pozornosti a dozoru. Proč tedy vypravovat dítě každou sobotu brzy ráno na cestu do hor?
- Je levnější než lyžařské školy v samotných lyžařských areálech
- Je to větší zábava než v hodinové škole nebo s rodiči
- Děti si najdou nové kamarády a vzájemně se motivují
- Umožníme dětem celodenní zabavení na čerstvém vzduchu
- Rodiče si zatím mohou užít relaxační den nebo lyžování bez dětí
- Máme letité výborné zkušenosti s tímto typem výuky
- Jsou mezi námi instruktoři s dlouholetými zkušenostmi jak s učením lyžování, tak s prací s dětmi (i s celoroční prací s dětmi)
- Za 5 týdnů udělají děti obrovské pokroky v kvalitě svého lyžování
- Rodiče nepřijdou o své nervy při výuce lyžování :-)
- Své nově nabyté dovednosti si vyzkouší při závodech ve slalomu
- V ceně je i teplý oběd v chatě rezervované pouze pro naši školu po dobu oběda
Kamarádi
Tím, že jezdí děti spolu autobusem si nacházejí kamarády už v autobuse. Další kamarády si pak najdou ve družstvu, do kterého jsou přiřazeni. Rozdělení dětí do družstev podle dovedností je to první, co se před zahájením výuky lyžování dělá. Je to velmi důležitý krok, jelikož je potřeba mít děti rozdělené tak, aby se nějaké dítko nenudilo z důvodu, že je daleko rychlejší než ostatní děti a na rozdíl od ostatních ve družstvě už umí i zatáčet obloukem bez pluhu a nebo naopak, aby se dítko netrápilo, že ostatním lyžařům ze družstva nestačí, protože je rádo, že se na lyžích vůbec postaví. Když jsou děti ve družstvu s podobnými dovednostmi, baví je to všechny daleko víc. Rády se předhánějí, kdo skupinku povede a také kdo pojede ve skupině jako poslední a bude „jistit zadek“.
Skupinová výuka - motivace dětí dětmi
Skupinová výuka má také tu výhodu, že slabší děti se snaží dotáhnout dovednostmi na ty, kterým jde lyžování o trochu lépe. Je to pro ně motivace a víc se snaží. I díky tomu dělají děti v lyžování velmi rychle obrovské pokroky. Hlavně ty, které stojí na lyžích poprvé nebo téměř poprvé. Den na lyžích si více užívají také proto, že si spolu na svahu i mimo svah hrají.
Lyžařem za 5 sobot
Počet pěti zájezdů vychází ze zkušeností jako nejlepší počet celodenních zájezdů nejen pro děti, které s lyžováním teprve začínají. Po pěti sobotách dokáže původně nelyžař sjet i trochu prudší svah bez strachu a bez použití pluhu po celou dobu jízdy.
Konečné závody
Závěrem zájezdů bývají závody, kde děti zúročí nabyté dovednosti a vyzkouší si, jaké to je sjet si slalom. Asi nemusím ani psát, že na závody se těší většina dětí.
A ještě malý dovětek… Díky zkušenostem a dlouhodobému porovnávání se ukázalo, že skupinové pěti sobotní celodenní lyžování je pro děti ta nejlepší volba z možných možností, jak naučit své dítě lyžovat.