REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
Můžeme se dočíst, že A. Schulz byl spisovatel a dramatik, zakladatel městského archivu, muzea a sadů. Ale pamětní deska je jedna věc a podrobný životopis je věc docela jiná.
Je docela zábavné zkoušet hledat informace o A. Schulzovi na internetu a nakonec zjistit, že jeho nejpodrobnější životopis je v němčině na stránkách Rakouské akademie věd. Dozvíme se z něj, že tento spisovatel a právník narozený v Pelhřimově navštěvoval gymnázium v Jindřichově Hradci. Na univerzitě ve Vídni a později v Praze studoval práva a po studiích působil jako soudní úředník v Chotěboři, Jindřichově Hradci a nakonec ve Dvoře Králové nad Labem.
Městský archiv
Jméno Antonína Schulze je neodmyslitelně spjato především s dvorským archivem. Ten býval kdysi neuspořádaně uložen ve staré radnici. Je doložena hořce vtipná historka, kdy v 70. letech 19. století školník Lubomírský prodával listiny z archivu obchodníkům na balení zboží. Byl za to propuštěn a městský úřad nechal převézt archiv do Hankova domu na půdu. Dvě nejstarší městské knihy, tzv. pergamenovou a papírovou, pak radní uložili jako depozitum do archivu Národního muzea.
Teprve s příchodem A. Schulze se daly věci do pohybu. Antonín Schulz s metodickou podporou spisovatele Zikmunda Wintera uspořádal archiv do 95 krabic. Zikmund Winter napsal v dobrozdání městské radě: „Úprava archivu je skvostná, vzorná. Co se tkne vnitřního uspořádání materiálu historického, tož podepsaný musí všecko schvalovati. Materiál v každé krabici seřazen jest podle let chronologicky. Jak krutou to dalo práci, to pochopí jen ten, kdo viděl chaos v jakém ležely listiny před uspořádáním archivu. Při každé krabici jest seznam listin v ní obsažených. Neváhám prohlásiti, že listinný archiv dvorský, jest dnes jedním z nejlépe a neskvěleji upravených městských archivů v Čechách“. Schulz k archivu vypracoval také chronologický, jmenný a věcný rejstřík.
Objevitel, pečovatel a zakladatel
Význam soudního rady A. Schulze spočívá nemenší měrou v objevech a péči o staré portály, sloupy, domovní znamení a kamenné náhrobní památky. Byl to právě Schulz, kdo v roce 1911 objevil při kostelu sv. Jana Křtitele zbytky románské apsidy z konce 12. století, podle které se usuzuje na stáří zdejšího osídlení - jde o nejstarší hmotnou památku ve Dvoře Králové. Nechal zrekonstruovat budovu staré renesanční radnice, zasadil se o opravu Šindelářské věže, kostela sv. Kříže, Kohoutova dvora a dalších významných budov. Byl to on, kdo založil městské muzeum. A sady, které dodnes nesou jeho jméno. Mimochodem, všimli jste si, že na kameni pod svahem byla poměrně nedávno - totiž v létě roku 2014 - nainstalována nová pamětní deska s vyobrazením A. Schulze, která tam léta chyběla? Původní bronzová deska byla totiž odcizena, nejspíš sběrači kovu, a tak nová deska je pro jistotu vyrobena z kompozitního materiálu imitujícího bronz.
Antonín Schulz psal divadelní hry, romány a povídky, věnoval se ovšem i populárně naučným knihám o historii. Seznam děl, který tu najdete, vychází z životopisného hesla v encyklopedii na stránkách Rakouské akademie věd. Při hledání informací o Antonínu Schulzovi jsem ale zjistil, že tento seznam není úplný, a tak jsem jej doplnil o některé další publikace, které se mi podařilo dohledat. Doufám, že vás potěší zdigitalizovaný Průvodce Dvorem nad Labem, do kterého v příloze můžete nahlédnout.
Pokud by se našel nějaký nadšený badatel, tak v literárním archivu Památníku národního písemnictví je pozůstalost A. Schulze, která obsahuje mimo jiné korespondenci s literárními osobnostmi, jakými byli A. Heyduk, A. Jirásek, K. V. Rais, F. L. Rieger, J. Štolba či Z. Winter.
Co dodat závěrem? Antonín Schulz, ačkoli se narodil 20. února 1852 v Pehlřimově a nebyl tedy místní rodák, byl muž činu a opravdový královédvorský patriot. Ve Dvoře Králové nad Labem zemřel 16. února v roce 1922. Na královédvorském hřbitově se můžete se zastavit u jeho náhrobku s nápisem: Antonín Schulz, rada vrchního zemského soudu, spisovatel, archivář, konzervátor, čestný měšťan královédvorský.
Chronologický seznam děl A. Schulze:
Soudící a souzení (1892)
Na vážkách spravedlnosti (1895), povídky
Hřích (1897), divadelní hra
Dora (1898), divadelní hra
Turistickým Slavínem (1900), turistické čtení
Z dob růžového západu (1901), turistická vzpomínka na Julia Zeyera
Ve vleku svých vášní (1903)
Fedrfechtýř (1904), hra
Regina (1907), divadelní hra
Jich Milostí královen českých urození páni podkomoří a hofrychtéři (1910)
Filipina - den na Křivoklátě (1912), divadelní hra
Archivní prameny ku poznání života i strázně na širém Královédvorsku od smrti Husovy až do doby Koniášovy (1913), 2 díly
Kantor Čaroděj (1913), divadelní hra
Zánik (1914)
Staletá rukopisná jubilea (1918)
Ve sklepení kostelní věže královédvorské (1918)
Kříšení (1919), román
Z proroctví královédvorských (1919)
O třech hvězdách: Vítězslav Hálek, Jan Neruda, Julius Zeyer, (1902)
Průvodce Dvorem Králové n. L. (1921)
Zelená štola a jiné kukské obrázky (1921)
Podvazkový řád a jiné královédvorské obrázky (1921)
Mikuláš Šebestián (1922), románek
Pro tu lásku nejčistší (1927), divadelní hra
Autor: Filip Pýcha
P.S.
Za doplňující informace, nejlépe opřené o důvěryhodné zdroje, budu velmi vděčný. Stejně tak budu vděčný za uvedení věcí na pravou míru v případě, že se tu snad objevily chybné údaje.
Foto převzato z: Historický průvodce Dvorem Králové n. L. (1921)
Zdroje:
http://soka-tu.mstu.cz/cinnosti/publikac/roc98/historie.htm - historie Státního okresního archivu Trutnov
http://www.mudk.cz/cs/mesto/o-meste/vyznamne-osobnosti-a-rodaci/antonin-schulz.html - krátký životopis na webu města Dvůr Králové
http://www.biographien.ac.at/oebl/oebl_S/Schulz_Antonin_1852_1922.xml - životopus A. Schulze (v němčině)
https://www.trhknih.cz/autor/1wicglhiai - internetový antikvariát - seznam děl A. Schulze
http://www.podhart.unas.cz/osobnosti.html - Podharťský portál se zmínkou o panu Schulzovi
http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000558595&local_base=skc - záznam v databázi Národní knihovny
http://www.mudk.cz/filemanager/files/170185-cs.pdf - str. 3 - informace o umístění nové pamětní desky v parku Schulzovy sady
https://www.google.cz/search?q=pnp+Anton%C3%ADn+Schulz&gws_rd=cr,ssl&ei=7mg5VsiXIYmLsAGF56eICA
http://www.prijmeni.cz/osobnost/40174/antonin_schulz - výskyt jména Antonín Schulz v ČR
Vaše komentáře |