REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
K vidění byla zhruba sedmdesátka betlémů z různých materiálů. Mohli jste si prohlédnout historické kralické, příbramské i další jesličky, starší i současné betlémy z papíru, keramiky, kukuřičného šustí, překližky. Našli jste tu i drobné betlémy z cínu a jeden skleněný. Dominantou celé expozice, kterou jistě žádný návštěvník nepřehlédl, byly práce pana Leoše Pryšingera z lipového dřeva – Braunův betlém v měřítku 1 : 7, kopie sochy sv. Antonína, žebrák z Braunova betléma a hodiny s motivem Svaté rodiny a anděla Gloria z téhož díla. Kdo z vás se byl podívat na loňské výstavě v kinosále Jedničky, mohl vidět barevný Braunův betlém v sádrové podobě. Ten letos obdivují návštěvníci expozice středoevropských betlémů v Knights of Columbus Museum v severoamerickém New Havenu. Zpestřením naší výstavy byla možnost napsat vzkaz či své přání představitelům města a vhodit jej do schránky v útrobách sochy sv. Antonína. Využili jí hlavně děti.
Pro skupiny i pro další zájemce byla připravena krátká přednáška o historii vzniku našeho lidového betlemářství a o nejcennějších betlémech, kterými se chlubíme světu. Patří mezi ně nejen proslulý Proboštův Třebechovický betlém, ale třeba také pozoruhodné pohyblivé jesličky Jáchyma Metelky z jilemnického muzea, nebo mechanický betlém Tomáše Krýzy z Jindřichova Hradce, zapsaný jako největší lidový mechanický betlém na světě v Guinessově knize rekordů. Další zajímavé informace mohli návštěvníci výstavy získat od betlemáře pana Karla Richtery, který se společně se svou paní zásadním způsobem podílel na přípravě a zajištění celé expozice. A nemůžeme zapomenout ani na pana Leoše Pryšingera, který tu nejen prezentoval své práce, ale také všechny přítomné informoval o současném stavu Braunova betléma a snahách Občanského sdružení Braunův betlém zachránit toto mimořádné barokní dílo i pro další generace. Návštěvníci si také mohli zakoupit betlémy, pohlednice a pamětní plakety.
Již vernisáž, pořádaná v pondělí 30. 11. 2015 odpoledne, předznamenala velmi dobrou účast na výstavě. Sešla se tu bezmála padesátka dospělých zájemců i několik dětí. Účastníci si prohlédli expozici a živě diskutovali o betlémech, o kultuře i mnoha dalších věcech. Výstavu pak průběžně navštěvovali žáci zdejších škol i veřejnost. Po domluvě s manželi Richterovými bylo trvání výstavy posléze prodlouženo i o celý víkend a následující dva dny. Potěšila nás poměrně vysoká účast – 870 lidí! Věříme, že ti, kteří výstavu navštívili, si zpříjemnili adventní období pěkným, kulturním zážitkem.
Naše poděkování patří Královédvorským betlemářům manželům Richterovým za čas věnovaný přípravě i zajištění výstavy včetně víkendu, panu Leoši Pryšingerovi za neúnavnou propagaci výstavy a zapůjčené exponáty. Děkujeme také Městskému muzeu ve Dvoře Králové nad Labem za umožnění pořádat výstavu v sále Staré radnice. Většina návštěvníků to ocenila.
Bc. Vladimír Jiřička, DDM Jednička
Královéhradecký kraj uznal betlémářství jako součásti tradiční lidové kultury kraje |
Vaše komentáře |