Mezinárodní spolupráce našeho sbormistra Víta Havlíčka s předními evropskými skladateli při zadávání kompozic „světových premiér“ pro Dvůr Králové nad Labem a Královédvorský chrámový sbor vyústila v pozvání jednoho z nich, německého skladatele Homera Beckera, abychom zazpívali v Norimberku.
V soboru 14. května 2022 ráno jsme
Královédvorský chrámový sbor v norimberském Elisabethkirchese tedy vypravili na západ, z části po cestě, kterou jezdíval i císař a český král Karel IV., když vyřizoval v Německu úřední záležitosti. Tedy ne nadarmo je dálnice do Německa nazývána „Via Carolina“. Karel IV. jezdíval koňmo až na půlroční cesty, my jsme to díky dálnici z Heřmanic až do Norimberka stihli za víkend. Ještě v sobotu v podvečer jsme v místním klasicistním kostele sv. Alžběty (Elisabethkirche) ležícím v centru Norimberka doprovodili bohoslužbu provedením Missy in B od Maximiliana Stadlera. Kromě výtečné akustiky nás zaujalo upořádání lavic i provedení mše v kruhu kolem kulatého obětního stolu uprostřed pod centrální kupolí. Na závěr mše nám tamější pan farář poděkoval a sklidili jsme i potlesk od místních farníků. Večer jsme pak poseděli se skladatelem Holmerem Beckerem, který nám přislíbil další spolupráci se sborem.
Královédvorský chrámový sbor v norimberském KlarakircheNeděli 15. května 2022 jsme zasvětili prohlídce starého města, které povstalo z popela II. světové války. Nechyběla místa s jeho starými hradbami, gotickými památkami, největšími kostely sv. Vavřince (Lorenzkirche) a sv. Sebalda (Sebalduskirche), tzv. Krásnou fontánou, císařským palácem, hrázděnými domy v podhradí, kde mj. žil a tvořil Albrecht Dürer. K prohlídce města na nás laskavě shlížel z orloje ve štítu kostela Frauenkirche, ze svého trůnu sám náš „Otec vlasti“, kterému každé poledne zde holduje sedm kurfiřtů.
Nevyhnuli jsme se ani památkám na smutnou
Královédvorský chrámový sbor v norimberském Elisabethkirche moderní minulost, jako je velikášská ruina sjezdového paláce nacistické strany, monumentální tribuna i budova Vrchního zemského soudu – Justiční palác, kde byla tato neblahá minulost napravena v soudní síni č. 600 potrestáním válečných zločinců v při tzv. Norimberském soudním tribunálu.
Elisabethkirche v NorimberkuPo prohlídce města nás čekal odpolední koncert v moderně zrenovovaném gotickém kostele sv. Kláry (Klarakirche), kde v našem podání zazněly ve vyváženém programu sborové skladby pod vedením sbormistra Víta Havlíčka, varhanní skladby v podání Miroslava Baklíka a německému publiku jsme představili i díla mistrů české hudby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Koncert se povedl, všichni byli spokojeni a vystoupení jsem zakončili jedním přídavkem.
A pak již nás čekala pozdní cesta do našeho milého Dvora Králové, který jsme myslím dobře reprezentovali a českou hudební kulturu rovněž.
Josef Pojezdný
FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (13)